رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 2 خبر
  • شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸
  • السبت ۱۶ ربيع ثاني ۱۴۴۱
  • 2019 Saturday 14 December

صریر: خدایی با اشاره به این که هم اکنون ۱۱۵ کتابخانه دولتی و ۳۳ کتابخانه مشارکتی در استان فعال است، خاطرنشان کرد: ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار جلد کتاب در این کتابخانه ها موجود است.

به گزارش خبرنگار صریر در تبریز، «شهرام خدایی» امروز(۲۲ آبان) در نشست خبری با اصحاب رسانه به تشریح ویژه برنامه های گرامیداشت هفته کتاب و کتابخوانی در استان آذربایجان شرقی پرداخت و اظهار داشت:۹۰۰ برنامه همزمان با هفته کتابخوانی در سراسر استان اجرا خواهد شد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی ادامه داد: این برنامه ها با رویکرد توجه به کتاب و کتابخوانی در کتابخانه های عمومی استان برگزار می شود که برگزاری نشست های کتاب خوانی و نقد و بررسی کتاب از مهم ترین این برنامه هاست.

خدایی از افتتاح دو باب کتابخانه در استان در این هفته خبر داد و افزود: کتابخانه خانواده قره چمنی با سه هزار متر مربع زیربنا و ۱۰ میلیارد تومان هزینه در مجموعه کتابخانه مرکزی تبریز و کتابخانه شیر امین آذرشهر که با هزینه ۳۰۰ میلیون تومانی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ساخته شده است.

وی با اشاره به این که هم اکنون ۱۱۵ کتابخانه دولتی و ۳۳ کتابخانه مشارکتی در استان فعال است، خاطرنشان کرد: ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار جلد کتاب در این کتابخانه ها موجود است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی استاندارد سرانه فضای کتابخانه برای هر ۱۰۰ نفر را هشت متر مربع اعلام کرد و افزود: در حال حاضر این میزان در استان کمتر از یک متر مربع است که در تلاش هستیم این مقدار را بهبود ببخشیم.

خدایی با بیان این‌که در برخی از شهرستان های استان با کمبود کتابخانه‌ مواجه هستیم، افزود: در شهر تبریز ۲۱ کتابخانه عمومی فعال است و ۲۱ کتابخانه دیگر نیز توسط شهرداری اداره می‌شود، در شهرستان شبستر ۱۴ کتابخانه و در مراغه چهار کتابخانه فعالیت می‌کند.

وی با بیان این‌که در شهرستان اهر نیز دو کتابخانه فعال وجود دارد که نیازمند توجه و پیگیری بیشتری است، افزود: در شهرستان مرند ۸ کتابخانه در سطح خوبی فعالیت می کند.

خدایی استان آذربایجان‌شرقی را یکی از استان‌های ممتاز کشور در حوزه کتاب اعلام کرد و افزود: استان آذربایجان‌شرقی در کنار استان تهران، خراسان رضوی، خوزستان، اصفهان جزو استان‌های ممتاز شناخته می‌شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌شرقی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: تعداد کتاب‌های موجود در کتابخانه‌های استان دو میلیون و ۸۳۸  هزار جلد است که امیدواریم تعداد کتاب‌های موجود در کتابخانه‌های استان به اندازه‌ای افزایش یابد که بتوانیم بگوئیم هر آذربایجانی یک جلد کتاب دارد.

وی با اشاره به تاکید نمیانده ولی فقیه در استان مبنی بر اهدا و وقف کتاب به کتابخانه های عمومی در خطبه های نماز جمعه تبریز ادامه داد: از ابتدای امسال تاکنون تعداد کتاب‌های اهدایی از سوی شهروندان افزایش چشمگیری پیدا کرده است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

از ماجرای یقه باز مدرس تا علت مخالفت وی با لایحه ورود سگ از انگلستان

صریر: شهید آیت‌الله سید حسن مدرس مردی است که شاید جامعه نخبگانی ما کمتر از شجاعت و استدلال‌های بی‌باکانه وی در مسیر دفاع از حق و همچنین حقوق مردم در برابر حکومت سراسر ظلم رضاشاه خبر داشته باشند. ایستادگی بی‌مانندی که در گزارش زیر به ذره‌ای از دریای درایت و اقتدار این مرد با تقوا اشاره می‌کنم. سیّد حسن اسفه‌ای مشهور به «مدرس» در سال ۱۲۸۷ ق (برابر با ۱۲۴۹ ش) در خانواده‌ای از سادات طباطبایی ساکن سرابه از توابع زواره اردستان به دنیا آمد. پدرش سیداسماعیل مردی پاک دامن و با تقوا بود وی زندگی خود و خانواده‌اش را در کمال بی نیازی و قناعت از راه وعظ و تبلیغ اداره می‌کرد. مادر مدرّس بانوخدیجه خانم زنی متدّین و پارسا بود که از اوان کودکی شهامت و دلیری و راستی را در وجود او پرورش داد. سیّد حسن مدرّس در سن شش سالگی رهسپار قمشه شد و به مدت ده سال در آن شهر مقدمات ادب عرب و فارسی را فرا گرفت. شانزده سال بیشتر نداشت که بنابر وصیّت پدربزرگش میرعبدالباقی برای ادامه تحصیل به اصفهان رفت. قریب به ۱۳ سال در آن جا به تحصیل معارف اسلامی از محضر استادانی چون عبدالعلی هرندی، آخوند کاشی، جهان گیرخان قشقایی، شیخ مرتضی ریزی و سیّدمحمدباقر دُرچه ای پرداخت. سپس عازم عتبات شد و به مدّت هفت سال دیگر در محضر آیات عظام حاج میرزا حسن شیرازی، محمّد کاظم خراسانی و سیّدمحمد کاظم طباطبایی یزدی به کسب دانش پرداخت و پس از نیل به درجه اجتهاد در سال ۱۳۲۴ در ۳۷ سالگی به اصفهان مراجعت کرد. آیت اللّه سیّدحسن مدرّس پس از کسب درجه اجتهاد از عتبات به اصفهان برگشت و زندگی بسیار ساده و با قناعتی را شروع کرد و در مدرسه‌های جدّه کوچک و جدّه بزرگ به تدریس درس‌های فقه، اصول، منطق و شرح منظومه مشغول شد و شاگردان بسیاری تربیت نمود که از جمله آنهاست: سیدعلی اصغر سِدِهی، صدر کوهپایی، شیخ محمود مفید، شیخ محمدباقر نجفی، محمدباقر الفت، مهدی الهی قمشه ای و حسام الواعظین. با اوج گیری جنبش مشروطه خواهی، وقتی انجمن ملّی اصفهان به ریاست حاج آقا نوراللّه اصفهانی تشکیل شد، مدرّس نیز به عضویت این انجمن درآمد و به سِمت نایب رئیس انجمن انتخاب شد. و در این دوره به همراه حاج آقا نور اللّه اصفهانی کمک های فراوانی به مشروطه خواهان کرد. شهید مدرّس از آغاز بلوغ خود تا آخرین لحظات شهادت، در حوزه‌های اصفهان، نجف، تهران و تبعیدگاهِ «خواف»، درس و بحث و تدریس را رها نکرد. او درحالی که به عنوان مجتهد طراز اول برای نظارت بر وضع قوانین در جلسات مجلس شرکت می‌کرد در مدرسه سپهسالار تهران نیز دو درس خارج، یکی در فقه و دیگری در اصول، آموزش می‌داد و این کار را تا هنگام بازداشت و تبعید ادامه داد. مدرّس، به عنوان فقیه و فیلسوف، معتقد بود که تنها با درس فقه و اصول نمی‌شود عالم متعهّد و آگاه به زمان و مُتخلّق به اخلاق اسلامی تربیت نمود. لذا ...

آخرین خبرها