رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 2 خبر
  • شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸
  • السبت ۱۶ ربيع ثاني ۱۴۴۱
  • 2019 Saturday 14 December

صریر: رئیس اتاق بازرگانی تبریز از حضور اتاق‌های بازرگانی ۵ کشور پاکستان، افغانستان، ترکیه، آذربایجان و ارمنستان در بیست و پنجمین همایش ملی توسعه صادرات غیرنفتی کشور در تبریز خبر داد.

به گزارش خبرنگار صریر در تبریز، «یونس ژائله» امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: بیست و پنجمین همایش ملی توسعه صادرات غیرنفتی کشور ۲۹ آبان جاری در تبریز برگزار خواهد شد.

رئیس اتاق بازرگانی تبریز خاطرنشان کرد: در همایش امسال از رؤسای اتاق های کشورهای همسایه نیز برای شرکت دعوت بعمل آمده است، به گونه‌ای که از ۱۵ کشور دعوت شده، 5 اتاق پاکستان، افغانستان، ترکیه، آذربایجان و ارمنستان حضور خواهند داشت.

وی با بیان این‌که 670 واحد صادر کننده در استان فعالیت می‎کنند، افزود: پیش بینی می‎شود میزان صادرات غیرنفتی استان تا پایان امسال به عدد ۳ میلیارد دلار برسد؛ اعتقاد داریم در شرایط امروز چاره‎ای جز افزایش صادرات غیرنفتی نداریم.

ژائله با تأکید بر این‌که تنها راه توسعه و ایجاد اشتغال توسعه صادرات غیر نفتی است، گفت: اغلب صادرات غیرنفتی آذربایجان و تبریز مربوط به بخش خصوصی است و در تامین ارز مورد نیاز کشور همواره استان آذربایجان‎شرقی پیشتاز بوده است.

رئیس اتاق بازرگانی تبریز تصریح کرد: در سال ۹۷ رشد صادرات غیر نفتی استان با وجود تحریم ها قابل توجه بوده و افزایش نرخ ارز موجب شد صنعت کشور حرکت کند و در بازار ورود بیشتری یابد.

وی با بیان این‌که سال گذشته صادرات غیرنفتی استان بیش از ۵۰ درصد از لحاظ ارزشی و ۹۷ درصد حجمی افزایش داشته است، گفت: این میزان که از میانگین کشوری که منفی ۱۰ درصد است؛ بیشتر و مثبت است.

ژائله ادامه داد: سعی داریم با پاکستان در جهت ایجاد تجارت آزاد برنامه‎ریزی‎هایی صورت دهیم؛ دولت هم در این زمینه اعلام آمادگی کرده تا بتوانیم در بازار ۲۰۰ میلیون نفری این کشور حضور یابیم.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

از ماجرای یقه باز مدرس تا علت مخالفت وی با لایحه ورود سگ از انگلستان

صریر: شهید آیت‌الله سید حسن مدرس مردی است که شاید جامعه نخبگانی ما کمتر از شجاعت و استدلال‌های بی‌باکانه وی در مسیر دفاع از حق و همچنین حقوق مردم در برابر حکومت سراسر ظلم رضاشاه خبر داشته باشند. ایستادگی بی‌مانندی که در گزارش زیر به ذره‌ای از دریای درایت و اقتدار این مرد با تقوا اشاره می‌کنم. سیّد حسن اسفه‌ای مشهور به «مدرس» در سال ۱۲۸۷ ق (برابر با ۱۲۴۹ ش) در خانواده‌ای از سادات طباطبایی ساکن سرابه از توابع زواره اردستان به دنیا آمد. پدرش سیداسماعیل مردی پاک دامن و با تقوا بود وی زندگی خود و خانواده‌اش را در کمال بی نیازی و قناعت از راه وعظ و تبلیغ اداره می‌کرد. مادر مدرّس بانوخدیجه خانم زنی متدّین و پارسا بود که از اوان کودکی شهامت و دلیری و راستی را در وجود او پرورش داد. سیّد حسن مدرّس در سن شش سالگی رهسپار قمشه شد و به مدت ده سال در آن شهر مقدمات ادب عرب و فارسی را فرا گرفت. شانزده سال بیشتر نداشت که بنابر وصیّت پدربزرگش میرعبدالباقی برای ادامه تحصیل به اصفهان رفت. قریب به ۱۳ سال در آن جا به تحصیل معارف اسلامی از محضر استادانی چون عبدالعلی هرندی، آخوند کاشی، جهان گیرخان قشقایی، شیخ مرتضی ریزی و سیّدمحمدباقر دُرچه ای پرداخت. سپس عازم عتبات شد و به مدّت هفت سال دیگر در محضر آیات عظام حاج میرزا حسن شیرازی، محمّد کاظم خراسانی و سیّدمحمد کاظم طباطبایی یزدی به کسب دانش پرداخت و پس از نیل به درجه اجتهاد در سال ۱۳۲۴ در ۳۷ سالگی به اصفهان مراجعت کرد. آیت اللّه سیّدحسن مدرّس پس از کسب درجه اجتهاد از عتبات به اصفهان برگشت و زندگی بسیار ساده و با قناعتی را شروع کرد و در مدرسه‌های جدّه کوچک و جدّه بزرگ به تدریس درس‌های فقه، اصول، منطق و شرح منظومه مشغول شد و شاگردان بسیاری تربیت نمود که از جمله آنهاست: سیدعلی اصغر سِدِهی، صدر کوهپایی، شیخ محمود مفید، شیخ محمدباقر نجفی، محمدباقر الفت، مهدی الهی قمشه ای و حسام الواعظین. با اوج گیری جنبش مشروطه خواهی، وقتی انجمن ملّی اصفهان به ریاست حاج آقا نوراللّه اصفهانی تشکیل شد، مدرّس نیز به عضویت این انجمن درآمد و به سِمت نایب رئیس انجمن انتخاب شد. و در این دوره به همراه حاج آقا نور اللّه اصفهانی کمک های فراوانی به مشروطه خواهان کرد. شهید مدرّس از آغاز بلوغ خود تا آخرین لحظات شهادت، در حوزه‌های اصفهان، نجف، تهران و تبعیدگاهِ «خواف»، درس و بحث و تدریس را رها نکرد. او درحالی که به عنوان مجتهد طراز اول برای نظارت بر وضع قوانین در جلسات مجلس شرکت می‌کرد در مدرسه سپهسالار تهران نیز دو درس خارج، یکی در فقه و دیگری در اصول، آموزش می‌داد و این کار را تا هنگام بازداشت و تبعید ادامه داد. مدرّس، به عنوان فقیه و فیلسوف، معتقد بود که تنها با درس فقه و اصول نمی‌شود عالم متعهّد و آگاه به زمان و مُتخلّق به اخلاق اسلامی تربیت نمود. لذا ...

آخرین خبرها