رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸
  • الجمعة ۱۵ ربيع ثاني ۱۴۴۱
  • 2019 Friday 13 December

صریر: بیست و پنجمین همایش ملی توسعه صادرات غیرنفتی کشور با حضور ۵ کشور ترکیه، افغانستان، پاکستان، جمهوری آذربایجان و عراق و روسای اتاق های بازرگانی برخی از مراکز استان ها در تبریز برگزار شد.

به گزارش خبرنگار صریر در تبریز، بیست و پنجمین همایش ملی توسعه صادرات غیرنفتی کشور با حضور ۵ کشور ترکیه، افغانستان، پاکستان، جمهوری آذربایجان و عراق و رؤسای اتاق های بازرگانی برخی از مراکز استان ها امروز در سالن اجتماعات مصلای اعظم امام خمینی(ره) ‌تبریز برگزار شد.

«غلامحسین شافعی» در این همایش با بیان اینکه مشکل کشور فراتر از موضوع اقتصاد کلان و خرد است، اظهار داشت: ما در سیستم قاعده گذاری مشکل داریم و تا زمانی که این سیستم تغییر نیابد و مسیر گذشته را همچنان طی کنیم، مشکل اقتصاد کشور حل نخواهد شد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به این‌که صادرکنندگان نیاز به پول ندارند، بلکه توقع آن ها برداشتن سنگ های جلوی پایشان است، گفت: در میدان نابرابری که در امر صادرات برای فعالان اقتصادی کشور ایجاد شده است، به جای حمایت از آنان در برخی مواقع مشت بر سینه شان کوبیده می شود.

شافعی، با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب برای رونق تولید و تاکید بر لزوم بسترسازی لازم برای تحقق منویات رهبری، ادامه داد: به جای تکرار بیانات رهبری باید با بسترسازی زمینه پیاده شدن توصیه های ایشان در اقتصاد کشور فراهم شود.

وی با اشاره به این‌که تولید با توصیه، حرف و شعار رونق نمی یابد، تصریح کرد: بخش خصوصی، مجلس، دولت، قوه قضائیه و حاکمیت به جای این‌که به دنبال جلب رضایت مردم باشند، باید مصلحت مردم را در نظر بگیرند.

رئیس اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر لزوم استفاده بخش خصوصی و دولتی برای توسعه صادرات غیرنفتی، گفت: باید برنامه های توسعه ای با دخالت های منطقه ای توام باشد، چنانچه برنامه های منطقه ای جمع آوری و بر اسااس آن ها در مکز کشور برنامه جامعی تدوین شود.

همچنین «یونس ژائله» رئیس اتاق بازرگانی صنایع ، معادن و کشاورزی آذربایجان شرقی در این همایش اظهار داشت: توسعه تجارت آزاد با کشورهای همسایه یکی از خواسته های اصلی تجار و صنعتگران است که در این دوره برای تحقق اجرای آن تلاش می شود.

رئیس سازمان توسعه تجارت کشور نیز گفت: هدفگذاری برای افزایش حجم مبادلات تجاری با ۱۵ کشور همسایه از ۲۴ میلیارد دلار کنونی به بیش از ۴۰ میلیارد دلار تا سال ۱۴۰۰ در وزارت صمت انجام شده است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

از ماجرای یقه باز مدرس تا علت مخالفت وی با لایحه ورود سگ از انگلستان

صریر: شهید آیت‌الله سید حسن مدرس مردی است که شاید جامعه نخبگانی ما کمتر از شجاعت و استدلال‌های بی‌باکانه وی در مسیر دفاع از حق و همچنین حقوق مردم در برابر حکومت سراسر ظلم رضاشاه خبر داشته باشند. ایستادگی بی‌مانندی که در گزارش زیر به ذره‌ای از دریای درایت و اقتدار این مرد با تقوا اشاره می‌کنم. سیّد حسن اسفه‌ای مشهور به «مدرس» در سال ۱۲۸۷ ق (برابر با ۱۲۴۹ ش) در خانواده‌ای از سادات طباطبایی ساکن سرابه از توابع زواره اردستان به دنیا آمد. پدرش سیداسماعیل مردی پاک دامن و با تقوا بود وی زندگی خود و خانواده‌اش را در کمال بی نیازی و قناعت از راه وعظ و تبلیغ اداره می‌کرد. مادر مدرّس بانوخدیجه خانم زنی متدّین و پارسا بود که از اوان کودکی شهامت و دلیری و راستی را در وجود او پرورش داد. سیّد حسن مدرّس در سن شش سالگی رهسپار قمشه شد و به مدت ده سال در آن شهر مقدمات ادب عرب و فارسی را فرا گرفت. شانزده سال بیشتر نداشت که بنابر وصیّت پدربزرگش میرعبدالباقی برای ادامه تحصیل به اصفهان رفت. قریب به ۱۳ سال در آن جا به تحصیل معارف اسلامی از محضر استادانی چون عبدالعلی هرندی، آخوند کاشی، جهان گیرخان قشقایی، شیخ مرتضی ریزی و سیّدمحمدباقر دُرچه ای پرداخت. سپس عازم عتبات شد و به مدّت هفت سال دیگر در محضر آیات عظام حاج میرزا حسن شیرازی، محمّد کاظم خراسانی و سیّدمحمد کاظم طباطبایی یزدی به کسب دانش پرداخت و پس از نیل به درجه اجتهاد در سال ۱۳۲۴ در ۳۷ سالگی به اصفهان مراجعت کرد. آیت اللّه سیّدحسن مدرّس پس از کسب درجه اجتهاد از عتبات به اصفهان برگشت و زندگی بسیار ساده و با قناعتی را شروع کرد و در مدرسه‌های جدّه کوچک و جدّه بزرگ به تدریس درس‌های فقه، اصول، منطق و شرح منظومه مشغول شد و شاگردان بسیاری تربیت نمود که از جمله آنهاست: سیدعلی اصغر سِدِهی، صدر کوهپایی، شیخ محمود مفید، شیخ محمدباقر نجفی، محمدباقر الفت، مهدی الهی قمشه ای و حسام الواعظین. با اوج گیری جنبش مشروطه خواهی، وقتی انجمن ملّی اصفهان به ریاست حاج آقا نوراللّه اصفهانی تشکیل شد، مدرّس نیز به عضویت این انجمن درآمد و به سِمت نایب رئیس انجمن انتخاب شد. و در این دوره به همراه حاج آقا نور اللّه اصفهانی کمک های فراوانی به مشروطه خواهان کرد. شهید مدرّس از آغاز بلوغ خود تا آخرین لحظات شهادت، در حوزه‌های اصفهان، نجف، تهران و تبعیدگاهِ «خواف»، درس و بحث و تدریس را رها نکرد. او درحالی که به عنوان مجتهد طراز اول برای نظارت بر وضع قوانین در جلسات مجلس شرکت می‌کرد در مدرسه سپهسالار تهران نیز دو درس خارج، یکی در فقه و دیگری در اصول، آموزش می‌داد و این کار را تا هنگام بازداشت و تبعید ادامه داد. مدرّس، به عنوان فقیه و فیلسوف، معتقد بود که تنها با درس فقه و اصول نمی‌شود عالم متعهّد و آگاه به زمان و مُتخلّق به اخلاق اسلامی تربیت نمود. لذا ...

آخرین خبرها