رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸
  • الجمعة ۱۵ ربيع ثاني ۱۴۴۱
  • 2019 Friday 13 December
موسوی

صریر: امیر دریادار سیدمحمود موسوی گفت: ایران پیشگام در مبارزه با تروریسم دریایی آن هم به صورت مستقل و با یگان‌های شناور خود است.

به گزارش صریر از تبریز به نقل از شبستان، امیر دریادار «سیدمحمود موسوی» امشب در نشست خبری با اصحاب رسانه در تبریز، با تأکید بر این‌که باید قدرت لازم برای حفاظت از منابع خود در دریا را داشته باشیم، اظهار داشت: اگر بهره برداری خوبی از دریا نداشته باشیم، دیگران جای ما را می‌گیرند.

معاون عملیات ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به این‌که سیاست استعمار دور نگه داشتن ایران از دریا بوده تا نگذارند مردم برای استفاده حداکثری از دریا مطالباتی داشته باشند، گفت: پس از پیروزی انقلاب؛ نیروی دریایی ارتش علی رغم وابستگی گسترده به بیگانگان از آموزش تا تجهیزات و نگهداری، همت خرج داده و عزم خود را پای کار آوردند تا همه تجهیزات را عملیاتی کنند.

وی با اشاره به دلاوری نیروی دریایی ارتش در دوران هشت سال دفاع مقدس گفت: در میدان رزم، دلاوران ارتش در نیروی دریایی توانستند در کمتر از ۶۷ روز پرونده نیروی دریایی رژیم بعث را ببندد و در تمام سال های جنگ یکه تاز عرصه دریا باشد.

دریادار موسوی با بیان این‌که بیش از ۹۰ درصد صادرات کشور از راه دریا است، گفت: ایمن‌ترین و ارزان‌ترین تجارت از طریق دریاست، برای بهره مندی از این ظرفیت باید سیطره خود را بر مرزهای دریایی افزایش دهیم.

وی با بیان این‌که امروز نوسازی، بازسازی و تسلیحات دریایی را خودمان تأمین می‌کنیم، افزود: توان طراحی و ساخت یگان‌های زیرسطحی رزمی را داریم و جزو معدود کشورهای تولید کننده تسلیحات دریایی هستیم، تا جایی که دشمنان اکنون جرات نگاه چپ به ایران را ندارد.

معاون عملیات ارتش تصریح کرد: دشمنان به خوبی می‌دانند که چه قابلیت‌هایی برای پاسخ دادن در این کشور وجود دارد و دست از پا خطا نمی‌کنند، ضمن این‌که به این توانمندی بسنده نمی‌کنیم و قطعاً همواره برای به روز کردن علم و تجهیزات و افزایش قدرت بازدارندگی در زمین و هوا و دریا روز به روز تلاش می‌کنیم.

دریادار موسوی با اشاره به اینکه مسائل و مشکلات اقتصادی برای هر کشوری مشکلات امنیتی در پی دارد، اظهار داشت: به دلیل اینکه بخش اعظمی از نیازهای کشور از دریا برای واردات و صادرات استفاده می‌شود که برای کاهش مشکلات احتمالی، در دریا حضور مقتدرانه‌ای داریم.

وی ادامه داد: اکنون ناوگروه رزمی نیروی دریایی ارتش هزاران کیلومتر دورتر از مرزهای ایران در حال اسکورت نفتکش‌های و شناورهای خودمان هستند و اجازه نمی‌دهیم مشکلی برای صادرات نفت و یا چرخه صادرات و واردات ایجاد شود.

معاون عملیات ارتش از توانمندی بالای ایران در عرصه تولید یگان‌های رزمی دریایی ۱۵۰۰ تنی خبر داد و افزود: ناوشکن جماران زمانی که به دست فرمانده کل قوا به ناوگان رزمی ما پیوست، دشمنان اعتقاد داشتند که توان رزمی ندارد ولی وقتی جماران را در هزاران کیلومتر دورتر و در سواحل کشورهای دور دست دیدند، به توانمندی جوانان و متخصصان ایرانی پی بردند.

امیر دریادار موسوی ادامه داد: ناوشکن‌های بهتر و برتر از جماران تولید شده‌اند و به زودی ناوگان جدیدی به یگان‌های رزمی می‌پیوندد، در حقیقت ساخت ناوشکن‌های آموزشی و شناورهای رزمی بالای ۵۰۰۰ تن را در برنامه داریم که این ظرفیت در کشورمان وجود دارد.

وی با بیان این‌که تأمین امنیت تنگه هرمز و خلیج فارس باید به دست نیروهای منطقه‌ای باشد، گفت: نیروهای فرامنطقه‌ای نه تنها امنیت ایجاد نمی‌کند، بلکه عامل اصلی ناامنی هستند،چراکه به دنبال تفرقه میان کشورهای همسایه بوده اند.

معاون عملیات آجا تأکید کرد» نظام اسلامی ایران هیچ گاه و به هیچ عنوان دنبال جنگ نیست، ولی برای دفاع از مرزها از هیچ اقدامی دریغ نمی‌کند؛ دشمن اگر عاقلانه فکر کند، به دلیل توان بازدارندگی بالا، ما توان پاسخ محکم داریم و با هیچ کشوری برای دفاع از خود مماشات نکرده و از هیچ اقدامی برای دفاع از خود چشم پوشی نمی‌کنیم.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار شبستان مبنی بر اقدامات نیروی دریایی ارتش در مقابله با دزدان دریایی، اظهار داشت: حجم تحرکات دزدان دریایی مانند گذشته نیست و این به خاطر عزم کشورها برای مقابله با تروریسم دریایی است.

موسوی تصریح کرد: ایران پیشگام در مبارزه با تروریسم دریایی آن هم به صورت مستقل و با یگان‌های شناور خود است. اکنون تعداد زیادی از یگان‌های تجاری خود را اسکورت می‌کنیم و نه تنها از کشتی‌های خود محافظت کردیم به سایر کشورها هم امدادرسانی کردیم.

وی ادامه داد: نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، به عنوان تنها نیرویی در جهان است که کشتی ربوده شده و گروگان‌های گرفته شده را آزاد کرده، کارکنان آن را به آغوش خانواده بازگرداند و دزدان دریایی را دستگیر کند. ما برای تأمین امنیت دریانوردی تلاش می‌کنیم تا حمل و نقل جهانی در آب راه‌های بین المللی اقدام کنیم.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

از ماجرای یقه باز مدرس تا علت مخالفت وی با لایحه ورود سگ از انگلستان

صریر: شهید آیت‌الله سید حسن مدرس مردی است که شاید جامعه نخبگانی ما کمتر از شجاعت و استدلال‌های بی‌باکانه وی در مسیر دفاع از حق و همچنین حقوق مردم در برابر حکومت سراسر ظلم رضاشاه خبر داشته باشند. ایستادگی بی‌مانندی که در گزارش زیر به ذره‌ای از دریای درایت و اقتدار این مرد با تقوا اشاره می‌کنم. سیّد حسن اسفه‌ای مشهور به «مدرس» در سال ۱۲۸۷ ق (برابر با ۱۲۴۹ ش) در خانواده‌ای از سادات طباطبایی ساکن سرابه از توابع زواره اردستان به دنیا آمد. پدرش سیداسماعیل مردی پاک دامن و با تقوا بود وی زندگی خود و خانواده‌اش را در کمال بی نیازی و قناعت از راه وعظ و تبلیغ اداره می‌کرد. مادر مدرّس بانوخدیجه خانم زنی متدّین و پارسا بود که از اوان کودکی شهامت و دلیری و راستی را در وجود او پرورش داد. سیّد حسن مدرّس در سن شش سالگی رهسپار قمشه شد و به مدت ده سال در آن شهر مقدمات ادب عرب و فارسی را فرا گرفت. شانزده سال بیشتر نداشت که بنابر وصیّت پدربزرگش میرعبدالباقی برای ادامه تحصیل به اصفهان رفت. قریب به ۱۳ سال در آن جا به تحصیل معارف اسلامی از محضر استادانی چون عبدالعلی هرندی، آخوند کاشی، جهان گیرخان قشقایی، شیخ مرتضی ریزی و سیّدمحمدباقر دُرچه ای پرداخت. سپس عازم عتبات شد و به مدّت هفت سال دیگر در محضر آیات عظام حاج میرزا حسن شیرازی، محمّد کاظم خراسانی و سیّدمحمد کاظم طباطبایی یزدی به کسب دانش پرداخت و پس از نیل به درجه اجتهاد در سال ۱۳۲۴ در ۳۷ سالگی به اصفهان مراجعت کرد. آیت اللّه سیّدحسن مدرّس پس از کسب درجه اجتهاد از عتبات به اصفهان برگشت و زندگی بسیار ساده و با قناعتی را شروع کرد و در مدرسه‌های جدّه کوچک و جدّه بزرگ به تدریس درس‌های فقه، اصول، منطق و شرح منظومه مشغول شد و شاگردان بسیاری تربیت نمود که از جمله آنهاست: سیدعلی اصغر سِدِهی، صدر کوهپایی، شیخ محمود مفید، شیخ محمدباقر نجفی، محمدباقر الفت، مهدی الهی قمشه ای و حسام الواعظین. با اوج گیری جنبش مشروطه خواهی، وقتی انجمن ملّی اصفهان به ریاست حاج آقا نوراللّه اصفهانی تشکیل شد، مدرّس نیز به عضویت این انجمن درآمد و به سِمت نایب رئیس انجمن انتخاب شد. و در این دوره به همراه حاج آقا نور اللّه اصفهانی کمک های فراوانی به مشروطه خواهان کرد. شهید مدرّس از آغاز بلوغ خود تا آخرین لحظات شهادت، در حوزه‌های اصفهان، نجف، تهران و تبعیدگاهِ «خواف»، درس و بحث و تدریس را رها نکرد. او درحالی که به عنوان مجتهد طراز اول برای نظارت بر وضع قوانین در جلسات مجلس شرکت می‌کرد در مدرسه سپهسالار تهران نیز دو درس خارج، یکی در فقه و دیگری در اصول، آموزش می‌داد و این کار را تا هنگام بازداشت و تبعید ادامه داد. مدرّس، به عنوان فقیه و فیلسوف، معتقد بود که تنها با درس فقه و اصول نمی‌شود عالم متعهّد و آگاه به زمان و مُتخلّق به اخلاق اسلامی تربیت نمود. لذا ...

آخرین خبرها