اخبار برگزیده » حوزه و دانشگاه » خبر دوم
کد خبر : 15522
چهارشنبه - ۲۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۷

سومین دوره مسابقات مناظرات دانشجویی به کار خود پایان داد

به گزارش صریر از تبریز، آیین اختتامیه سومین دوره‌ مسابقات مناظرات دانشجویی دانشگاه‌های جامع علمی کاربردی کشور در تبریز با حضور دکتر امید، رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور، احمد رضا پیش بنین، معاون دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور برگزار شد.

بنابر این گزارش، سومین دوره مسابقات کشوری مناظره دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی به میزبانی آذربایجان شرقی و شهر تبریز، از تاریخ هفدهم آذرماه در باشگاه فرهنگیان تبریز آغاز شده بود که امروز با تجلیل از برگزیدگان به کار خود پایان داد.

«محمدحسین امید»‌ رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور در این مراسم با تاکید بر ترویج گفتمان و مناظره در بین دانشجویان، اظهار داشت: مسیر ارتقای کیفیت، مسیری اجتناب ناپذیر است، آموزش‌های ما باید به گونه‌ای باشد که دانش آموختگان بدون دغدغه، کارآفرین و خلاق تربیت یافته باشند.

وی با اشاره به هدف برگزاری سومین دوره مسابقات مناظرات دانشجویی، اظهار کرد: هدف از برگزاری مناظرات دانشجویی، مناظره های دانشگاهی نظری و وارد شدن به بحث های سیاسی و فلسفی نیست، بلکه در این مناظرات به موضوعات مرتبط با دانشگاه جامع علمی کاربردی پرداخته می‌شود.

امید افزود: امسال موضوعات مسابقات مناظرات دانشجویی مربوط به خود دانشگاه جامع علمی کاربردی بود و سعی کردیم دانشجویان را بیشتر در مباحث مختلف نظام آموزشی مشارکت دهیم، خواستیم با برگزاری این مناظرات به این نتیجه برسیم که آیا این مسیر از نگاه دانشجویان نیز، مسیر پیشرفت است یا نه.

همچنین «فرزان قالیچی» در این آیین با بیان این‌که از شهریور ماه سال جاری تدارکات لازم را برای برگزاری هر چه بهتر سومین دوره‌ی مسابقات مناظرات دانشجویی انجام دادیم، اظهار داشت: تمامی تیم‌های شرکت کننده در این مناظره برنده هستند؛ چراکه از میان 400 تیم از مراکز مختلف علمی کاربردی کشور انتخاب شده و در این مسابقات حضور یافتند و  این کار بسیار ارزشمندی است.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی آذربایجان شرقی با تاکید بر این‌که مباحثی مانند مناظرات و کرسی‌های آزاد اندیشی از مطالبات مهم مقام معظم رهبری است، گفت: برای این‌که بتوانیم نقش خود را به نحو احسن ایفا کرده و در این راستا موفق شویم، باید نیروهای مهارتی تربیت کنیم و این امر امکان پذیر نیست مگر اینکه کیفیت را در دانشگاه ارتقا دهیم.

به گفته وی از میان ۴۰۰ تیم شرکت کننده در مسابقات مناظرات دانشجویی، ۱۶ تیم به مرحله‌ کشوری راه یافته بودند که در نهایت برگزیدگان مورد تجلیل قرار گرفتند.

مدیرعامل جدید بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان معرفی شد

به گزارش صریر از تبریز، «محمدرضا پورمحمدی» امروز در مراسم تکریم و معارفه هیأت مدیره و مدیرعامل بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان، با قدردانی از اقدامات انجام یافته در این بنیاد، اظهار داشت: راه‌اندازی این بنیاد یکی از مطالبات بحق مردم آذربایجان و از وعده‌های دکتر روحانی بود.

استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان این‌که فعالیت‌های بسیار ارزنده‌ای در زمینه شناساندن مفاخر، فرهنگ، هنر و ادبیات فولکلور آذربایجان در این بنیاد انجام شده است، خاطرنشان کرد: امیدوارم هیأت مدیره و مدیرعامل جدید این بنیاد نیز این مسیر را به شایستگی ادامه دهند.

وی با بیان این‌که هیأت مدیره جدید باید با دقت، سلامت و قدرت در زمینه شناساندن هرچه بیشتر فرهنگ غنی آذربایجان تلاش کند، افزود: باید در جای جای آذربایجان شعار «ایران، ایران» سر بدهیم و برای شناساندن ظرفیت‌ها و مفاخر خود نیز تلاش کنیم.

پورمحمدی در بخش دیگری از سخنان خود ایران مدرن را مدیون آذربایجان دانست و خاطرنشان کرد: خطه آذربایجان در تمامی برهه‌های حساس کشور پیشتاز بوده و در تمامی عرصه‌های مهم سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی خوش درخشیده است.

وی از تبریز و آذربایجان به عنوان اسطوره تاریخ یاد کرد و گفت: مردم فهیم آذربایجان بارها نشان داده‌اند که دلبسته ایران هستند و در قضایای اخیر هم مردم تبریز و آذربایجان، راه خود را از اغتشاش‌گران جدا کردند.

استاندار آذربایجان شرقی ادامه داد: در جریان حوادث اخیر؛ مردم تبریز با پیشگامی خود یک حرکت عظیم ملی را برای حمایت از انقلاب اسلامی و امنیت کشور به راه انداختند.

پورمحمدی با انتقاد از کسانی که به مدافعان فرهنگ، زبان و هنر آذربایجان اتهام‌های ناروا می‌زنند، گفت: باید سینه سپر کرده و از زبان، فرهنگ و هویت خود دفاع کنیم.

گفتنی است، در پایان این مراسم «جواد شریف نژاد» برای دو سال به عنوان مدیرعامل جدید بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان معرفی شد.

به همت اطلاعات سپاه؛

اخلالگران بازار ارز در آذربایجان شرقی دستگیر شدند

به گزارش صریر از تبریز، سپاه عاشورای استان آذربایجان‌شرقی در اطلاعیه ای اعلام کرد: در راستای مبارزه با مفاسد اقتصادی، اعضای باندی را که با ایجاد شرکتهای صوری و اخذ وکالت شرکت ها، مبادرت به دریافت ارز دولتی با هدف صوری واردات کاغذ و غیره می کرد ،شناسایی و با همکاری دستگاه قضایی نفرات اصلی آن دستگیر و پس از تحقیقات لازم تحویل سیستم قضایی شد.

بر اساس این گزارش، متهم اصلی این پرونده با شراکت یک نفر از اتباع کشور ترکیه و همکاری برخی از کارکنان و مسؤولان در شبکه بانکی کشور، نفوذ و پس از دریافت ارز دولتی از طریق صرافی خود نسبت به خارج کردن ارزهای دریافتی از کشور اقدام می کرد.

همچنین در این اطلاعیه از مردم شریف استان به ویژه فعالان حوزه تجارت درخواست شده است در راستای جلوگیری از سوء استفاده های مالی و تبعات آن، از واگذاری کارت‌های بازرگانی خود به افراد غیر خودداری کنند.

استعفای مدیرعامل تراکتور دردی را چاره می کند؟

استعفای مدیرعامل باشگاه تراکتور تبریز

متن استعفای غلامرضا صادقیان خطاب به مالک باشگاه تراکتور به این شرح است:
با درخواست جنابعالی مسئولیت باشگاه بزرگ تراکتور را از اوایل خرداد ماه قبول نمودم تا بتوانم همانند سابق در زیرمجموعه گروه در یک مثمر ثمر واقع شده و بتوانم برای مردم آذربایجان و هواداران پُرشور تراکتور شورآفرین باشم.
در بخشهای مختلف باشگاه با حمایتهای جنابعالی توانستیم تغییرات مثبتی ایجاد کرده و به دفعات شور و شوق را به هواداران ارزانی کنیم.
ولی متاسفانه به دلایلی که مفصلا توضیح داده شده باشگاه روند عادی را طی نمی کند و همانطور که در جریان هستید کنترل موفقیت در باشگاه تراکتور در دست مدیریت نبوده و تصمیمات غیرمدیریتی و غیرورزشی اجازه اداره باشگاه را از اینجانب سلب نموده است.
لذا بدینوسیله استعفای خود را اعلام می نمایم و ان شاءالله به عنوان یک هوادار شاهد موفقیتهای تراکتور باشم.

تیم تراکتور تبریز پس از چند هفته ناکامی در رقابتهای لیگ برتر فوتبال، امروز هم مغلوب همشهری خود تیم ماشین سازی  شد.

شیخ لاری:

خدا باید کمک کند تا از این شرایط سخت خارج شویم!

به گزارش صریر از تبریز، احد شیخ‌لاری پس از شکست ۲ بر صفر تراکتور مقابل ماشین‌سازی در هفته چهاردهم رقابت‌های لیگ برتر فوتبال باشگاه‌های کشور در نشست خبری حضور پیدا کرد و در مورد این مسابقه اظهار داشت: به کادر ماشین‌سازی تبریک می‌گویم. در ۴۸ ساعت گذشته روند رو به رشدی را لمس کرده‌ام. کاستی‌هایی هم وجود دارد که به ما به ارث رسیده است و در هفته‌های آینده باید آنها را به حداقل برسانیم.

وی ادامه داد: در ۴۸ ساعت گذشته روند رو به رشدی را در تیم دیدم. اگر شما ندیدید تقصیر شماست. از هواداران عذرخواهی می‌کنم. امیدوارم عذرخواهی من را بپذیرند و منتظر باشند تا در هفته‌های آینده بهتر شویم. دارایی تیم در مورد پشتیبانی و بازیکنان همین است.

سرمربی موقت تیم فوتبال تراکتور، خاطرنشان ساخت: نمی‌خواهم کسی را زیر سوال ببرم، اما فوتبال سلیقه است. امیدوارم فوتبالی‌ها خودشان بررسی کنند. فرصت کافی در بازی‌ها داریم، اما این فرصت‌ها چگونه است؟ ماشین‌‌سازی در ضربات ایستگاهی به گل رسید. در آنالیز قبل از بازی دقیقا از همین نقاطی که گل خوردیم به عنوان نقاط ضعف خود نام برده بودیم.

شیخ‌لاری عنوان کرد: برای بازی امروز دو بازیکن مصدوم داشتیم. کمبودهایی که می‌گویم مربوط به بازیکنان نیست. فوتبال به‌گونه‌ای است که کارهای سیستماتیک باید به خوبی اجرا شود. حدود ۳۰ یا ۳۵ دقیقه فشار زیادی به حریف آوردیم. اگر بخواهیم پیشرفت کنیم، باید روی کارهای بدنی هم بیشتر کار کنیم.

وی گفت: امیدوارم بتوانیم کمبودها را با مدیریت خوب رفع کنیم. در نیم فصل باید نقص‌ها را به حداقل برسانیم. من به عنوان مدیر تیم اینجا بودم و برنامه‌ای برای آینده ترسیم نکرده بودم. زمانی که مدیر بودم پشت سر کادر فنی هیچ قدم ناسالمی برنداشتم. تا آخرین لحظه‌ای که در کنار دنیزلی بودم، تلاش کردم تا وظایفم را به‌درستی انجام دهم. در روزهای سخت خیلی تلاش کردم تا به تیم کمک کنم. خدا باید کمک کند تا از این شرایط سخت خارج شویم، چون حق هواداران ما نیست که با ناراحتی به خانه بروند. عذر من را به‌عنوان یک عضو کوچک فوتبال حتی اگر دوست ندارند، بپذیرند.

شهردار تبریز:

بدهی‌های چند سال گذشته شهرداری تبریز پرداخت شده است

به گزارش صریر به نقل از روابط عمومی شهرداری، «ایرج شهین باهر»، گفت: در سال اول شورای پنجم با وضعیت خاصی مواجه بودیم و انباشت بدهی‌ها به اشخاص و پیمانکاران و بانک‌ها در تمام حوزه‌ها وجود داشت و جالب اینکه خیلی از این بدهی‌ها در جایی نیز ثبت نشده بود.

شهردار تبریز با اشاره به پرداخت بدهی‌های چند سال گذشته شهرداری، ادامه داد: با این وجود و با توجه به قول‌ها و تعهداتی که شهرداری طی سال‌های گذشته ایجاد کرده بود، ما در دوره فعلی مجبور به پرداخت این بدهی‌ها بودیم و خوشبختانه در اولین سال، این مقطع را رد کردیم.

شهین باهر عنوان کرد: پرداخت بدهی‌ها در شرایطی بود که با رکود ساخت و ساز و کمبود درآمد شهرداری مواجه بودیم و در سال ۹۷ نیز تلاش کردیم تا پروژه‌های نیمه تمام را به پایان برسانیم.

وی با بیان اینکه امور شهرداری تبریز اکنون با شیب ملایمی پیش می‌رود، افزود: با همکاری و همراهی تمام مدیران شهرداری مسیرهای پیشبرد کارها را شناسایی کردیم و با کاهش هزینه‌ها، مشکلات را کمتر کردیم تا در سال ۹۸ به ثبات برسیم.

شهین باهر اظهار کرد: با وضعیت اقتصادی امروز کشور، نظم بخشی و آرامشی که اکنون در مجموعه شهرداری تبریز حاکم است، قابل قبول است و این اتفاقات در هیچ دوره‌ای رخ نداده بود.

وی با تاکید بر ضرورت توجه مدیران شهرداری و شهرداران مناطق به بحث فضای سبز، یادآور شد: ایجاد فضای سبز جزو پروژه‌هایی است که نیاز به هزینه زیادی ندارد و اکنون در بعضی از مناطق، فضاهای تملک شده ای داریم که برای ایجاد پارک و فضای سبز مناسب است. هرچقدر تعداد درختان در شهر بیشتر باشد، میزان سلامتی شهروندان نیز افزایش می یابد.

شهردار تبریز با اشاره به اینکه توجه به بحث مهم فضای سبز در گذشته مغفول مانده است، گفت: در دوره فعلی مدیریت شهری، حتی یک متر مربع تغییر کاربری از فضای سبز به کاربری دیگر نداشته‌ایم و با وجود اینکه ۳۰ تا ۴۰ درصد درآمد شهرداری از تغییر کاربری بوده است، در این خصوص کاملا مقاومت کرده‌ایم.

وی ادامه داد: هم اکنون چند پروژه برای تغییر کاربری فضای سبز روی میزم دارم اما مخالف این تغییر کاربری هستم چراکه معتقدم نه تنها باید مانع حذف فضای سبز باشیم، بلکه باید آن را گسترش دهیم. متاسفانه پیش از این، شاهد بی توجهی زیادی به بحث فضای سبز تبریز شده است و اکنون مردم از ما می خواهند تا به موضوع فضای سبز و ایجاد پارک های محله ای بیش از پیش توجه کنیم.

شهین باهر عنوان کرد: وظیفه ما است که خواسته مردم را اجابت کنیم و در این راستا برای اولین بار، یک کاربری مسکونی را تبدیل به پارک کردیم و با عنوان باغ شهر در اختیار شهروندان قرار دادیم. وظیفه شهرداری نه ایجاد مراکز تجاری و پاساژ، بلکه ایجاد فضای سبز و پارک است.

وی افزود: شهرداری تبریز در هیچ دوره ای ۷۵ میلیارد تومان حقوق نداده است. امروز هم این حقوق به کارکنان شهرداری پرداخت می شود و هم فضای سبز ایجاد می شود. این نگرش که شهرداری همیشه درآمدزایی کند، باید عوض شود و ما در کنار حذف درآمدزایی از بخش تغییر کاربری فضای سبز به کاربری تجاری، به شکل قابل قبولی کاهش هزینه داشته‌ایم.

شهردار تبریز یادآور شد: برخی موضوعات از جمله فضای سبز از لازمه‌های شهر ما است و نباید روی چنین مواردی معامله کنیم. درآمدزایی شهرداری باید از محل‌هایی غیر از تغییر کاربری فضای سبز باشد و این از شاخصه های یک مدیر جهادی است.

نظری درخصوص مربی تراکتور ندارم

به گزارش صریر از تبریز، رسول خطیبی در نشست خبری پیش از دیدار شاگردانش مقابل تراکتور تبریز اظهار داشت: در بازی فردا دو تیم تبریزی و آذربایجانی با یکدیگر دیدار خواهند کرد که امیدوارم این بازی یک دیدار تماشاگرپسند و فوتبالی باشد تا کسانی که برای تماشای بازی به ورزشگاه می‌آیند از بازی لذت ببرند. تیم ما برای بازی فردا شرایط خوبی دارد و در هفته‌های اخیر نتایج خوبی کسب کرده‌ایم. بازیکنان‌مان سنگ تمام گذاشتند و عالی کار کردند. آنها مسائل فنی را به نحو احسن رعایت می‌کنند و امیدوارم این روند را در مسابقات ادامه دهند. به آنها گفته‌ام همیشه این روح بزرگ را حفظ کنند و امیدوارم فردا بازی زیبایی را از سوی ماشین‌سازی شاهد باشید.

وی در پاسخ به این سؤال که همه از عشق و علاقه رسول خطیبی به تیم تراکتور خبر دارند و خیلی‌ها می‌دانند ممکن است تراکتور با شکست مقابل ماشین‌سازی از جمع مدعیان کنار برود و این شرایط چقدر روی بازی فردا تأثیر می‌گذارد و آیا کسب یک امتیاز رضایت‌بخش است یا نه، گفت: در بازی فردا توجهی به مسائل دیگری نداریم. نه تنها در این بازی، بلکه در تمام بازی‌ها با بازیکنان صحبت کردیم براساس کار تاکتیکی بتوانیم روند خوب‌مان را ادامه بدهیم. از هواداران دو تیم هم قدردانی می‌کنیم که وقتی صحبت از فوتبال خوب می‌شود، از ماشین‌سازی صحبت می‌شود و از تیم ما تمجید می‌کنند. هم ما در کادرفنی و هم بازیکنان خوب می‌‌دانیم که باید تکلیف‌مان را در ماشین‌سازی انجام دهیم. ماشین‌سازی بازی‌هایی انجام داده که همه در مورد آن صحبت کرده و تماشاگرپسند بوده است. امیدوارم این بازی‌ها را ادامه داده و شادابی و نشاط را که این روزها در تیم می‌بینید، امیدوارم ادامه داشته باشد و پیروز باشیم.

سرمربی تیم فوتبال ماشین‌سازی درباره اینکه در شرایط بحرانی تراکتور با این تیم روبه‌رو می‌شوید و نظرتان در خصوص توقع هواداران چیست، گفت: در بازی فردا هدف و فکر و ذکر ما ارائه بازی تماشاگرپسند است. در تمام بازی‌ها نه فقط در این بازی، حتی در بازی‌هایی که شکست خورده‌ایم، شادابی تیم ما مورد تمجید قرار گرفته است. فقط یک خواهش از مسئولان تیم دارم که این تیم را رها نکنند، چون پتانسیل بالایی دارد. اگر به این تیم نگاه خوبی داشته باشیم، بازیکنان ما حرف‌های زیادی برای گفتن خواهند داشت. حمایت خوبی از تیم ما شده است و از طرفی کم‌هزینه‌ترین تیم را داریم و کمترین پرداختی را هم داشتیم. ما دومین تیم جوان لیگ هستیم که امیدوارم این جوانان بتوانند کارایی لازم را داشته باشند.

خطیبی درباره تقابل دو مربی بومی در بازی فردا گفت: ان‌شاءالله که خیر است و امیدوارم تمام آذربایجانی‌ها و تبریزی‌ها موفق باشند. همیشه آرزوی موفقیت کردم و من هم یک تبریزی و آذربایجانی هستم و غیرت و تعصب در خون من است. همیشه نسبت به زادگاهم تعصب داشتم و امیدوارم روزی یکی از تیم‌های این شهر به قهرمانی در لیگ برتر برسد و در آسیا هم به قهرمانی دست یابد. این را ۱۰، ۱۵ سال پیش گفتم که هیچ آرزویی غیر از این ندارم و در فوتبال به هر چیزی که می‌خواستم، رسیده‌ام.

وی درباره فسخ قرارداد شاهین ثاقبی اظهار داشت: در مورد بازیکنان باشگاه تصمیم می‌گیرد. من هم فکر می‌کنم چهار پنج روز پیش این را شنیدم که قرارداد او فسخ شده است. برای این بازیکن آرزوی موفقیت دارم. او زحمتش را برای تیم کشید. تمام بازیکنان در قلب من جای دارند. تصمیم باشگاه بوده است که این اتفاق رخ بدهد.

سرمربی تیم فوتبال ماشین‌سازی درباره هواداران دو تیم و انتظار آنها از بازی فردا گفت: در مورد هواداران هم باید بگویم که مردم تبریز و آذربایجان واقعاً فوتبال را می‌فهمند و اینکه می‌خواهند از فوتبال این شهر حمایت کنند، نشان‌دهنده این است که فوتبال را می‌فهمند. تیم ماشین‌سازی واقعاً فوتبال بازی می‌کند. دوست دارم تبریزی‌ها همیشه سربلند باشند، تمام تیم‌هایی که در لیگ برتر، لیگ دسته اول یا دوم و سوم حضور دارند. امیدوارم در فوتبال آذربایجان یک روز تیمی قهرمان و تیمی دیگر نایب قهرمان شود یا تیمی در لیگ برتر و تیم دیگر در لیگ دسته اول قهرمان شود. اگر درست برنامه‌ریزی کنیم، این اتفاق قطعاً رخ می‌دهد. بازی فردا دیداری است که باید تمرکز کنیم و بدانید در این دو سه روز با بازیکنان صحبت کردیم و خواسته‌ایم روی بازی تمرکز داشته باشند. باید روند خودمان را که دو برد و سه مساوی بوده، ادامه بدهیم، چون از لحاظ امتیازگیری در صدر جدول بازی‌های خانگی بودیم و بعد از ما تیم‌های مدعی قرار دارند. این بزرگی تیم من را نشان می‌دهد و امیدوارم بتوانیم این روند را ادامه بدهیم.

خطیبی در واکنش به این مسئله که پس از برکناری دنیزلی خیلی‌ها دوست دارند او سرمربی تراکتور شود، گفت: نمی‌خواهم در این مورد صحبت کنم، چون الان سرمربی ماشین‌سازی هستم. برای تیم تراکتور آرزوی بهترین‌ها را دارم. من در هر دو تیم حضور داشتم و برایم فرقی نمی‌کند. برای هر دو تیم آرزوی موفقیت دارم، اما اکنون سرمربی ماشین‌سازی هستم و امیدوارم هر تصمیمی که مدیران می‌گیرند، به صلاح دو تیم باشد.

سرمربی تیم فوتبال ماشین‌سازی درباره عدم استقبال تماشاگران از دو بازی قبلی تیم‌های تبریزی گفت: فردا تماشاگران حتماً به ورزشگاه می‌آیند. امیدوارم از لحاظ فوتبالی، بازی برای تماشاگران دلچسب باشد و شاهد حاشیه نباشیم. البته همیشه این‌طور بوده است و امیدوارم بتوانیم تفکرات‌مان را در زمین پیاده کنیم و فردا هر چقدر بیشتر موقعیت داشته باشیم بازی زیباتر می‌شود.

وی در مورد غایبان تیمش اظهار داشت: ما دو بازیکن مصدوم و دو محروم داریم. زارعی و اسلامی‌خواه بازیکنان محروم ما هستند و باید ببینیم شرایط مصدومان ما چگونه است.

خطیبی راجع به اینکه ماشین‌سازی یکی از تیم‌های پرهوادار است، اما چرا تماشاگران این تیم استقبال ندارند، گفت: ما در بازی‌های قبلی با نمایشی که داشتیم، استقبال خوبی از دیدارهای‌مان صورت گرفت. در بازی با سایپا و ذوب‌آهن، تماشاگران خوبی به ورزشگاه آمدند و بازیکنان هم روحیه خوبی داشتند. وقتی آنها به ورزشگاه می‌آیند بازیکنان انگیزه می‌گیرند و امیدوارم با حضور پرشور هواداران، بازی خوبی را از سوی تیم‌مان شاهد باشیم.

وی در پاسخ به این پرسش که «آیا به هدف‌تان از ابتدای لیگ رسیده‌اید یا نه؟»، خاطرنشان کرد: به هدف‌مان رسیده‌ایم، اما می‌خواهیم زیباتر بازی کنیم و تلاش خواهیم کرد در نیم‌فصل دوم نتایج بهتری بگیریم. مطمئناً با گرفتن بازیکنان جدید کیفیت تیم و نتایج بهتری از تیم ما خواهید دید.

سرمربی تیم فوتبال ماشین‌سازی درباره اینکه آیا بازیکن نامی می‌گیرد یا دنبال بازیکنان گمنام می‌رود، گفت: انگیزه بهترین موضوع در فوتبال است. بازیکنان باید انگیزه لازم را برای بازی کردن داشته باشند. باید بازیکنانی را جذب کنیم که انگیزه داشته باشند، خواه بازیکن نامی باشد یا گمنام.

خطیبی درباره اینکه فکر می‌کند انتخاب کدام مربی برای تراکتور بهتر است، اظهار داشت: من در این خصوص نظری ندارم و شاید بهتر باشد بعد از بازی در این خصوص صحبت کنیم.
تسنیم

شیخ‌لاری:

حتی اگر در خدمت تیم نباشم، یک هوادار صادق هستم

به گزارش صریر از تبریز، ااحد شیخ‌لاری در نشست خبری پیش از دیدار تیم فوتبال تراکتور تبریز مقابل ماشین‌سازی در مورد اینکه سرمربی موقت تراکتور است یا دائم اظهار داشت: می‌دانید که ۹۰ درصد فعالان فوتبال مستأجر هستند. افراد دائمی فوتبال، هواداران هستند و مربیان یا اعضای دیگر موقت. اگر دائمی هم باشند باز مستأجرند. باید از کادرفنی قبلی هم تشکر کنم. می‌بینید حتی اگر دائمی هم باشند، در مقطعی نمی‌توانند ادامه بدهند. فوتبال چه در گذشته و چه در آینده درباره موقت یا دائمی بحثی ندارد، اما استفاده از لفظ موقت آزاردهنده است. من چه موقت یا دائمی بالای سر تیمم هستم. من بعد از ۲۱ سال بازی، به خط دفاع رفتم. امروز هم تیم من احساس نیاز کرده و حتی اگر بخواهند دربان باشم، در خدمت تیم خواهم بود. حتی اگر در خدمت تیم هم نباشم، یک هوادار صادق تیم هستم.

وی درباره اینکه آیا قراردادی به‌عنوان سرمربی با او به امضا رسیده است یا نه، گفت: در سؤال قبلی جواب شما را دادم. زمانی که در تراکتور بازی می‌کردم، هر کجا که لازم بود به تیمم خدمت کردم. چه زمانی که سرپرست بودم در خدمت تیم قرار داشتم و چه حالا فنی یا مسائل دیگر بخواهند در خدمت تیم خواهم بود و از جان مایه می‌گذارم.

سرمربی موقت تیم فوتبال تراکتور خاطرنشان کرد: همان‌طور که مستحضرید ۴۸ ساعت نشده این وضعیت را پشت سر می‌گذاریم. با بزرگ‌ترهای تیم و کسانی که برای غرور ملی ما افتخارآفرین شدند، دست به دست هم دادیم و امیدوارم بتوانیم خاکریزها را با موفقیت پشت سر بگذاریم.

شیخ‌لاری درباره پیش‌بینی‌اش از بازی و صحبتش با هواداران گفت: این دو تیم با هم برادر هستند. فکر می‌کنم این برادری وجود دارد و امیدوارم به دور از حواشی و آن چیزی که بدخواهان می‌خواهند برای این دو تیم رقم بزنند، بازی تماشاگرپسندی را انجام بدهیم و بعد از این هم روزهای خوبی را برای تیم ما و ماشین‌سازی به وجود بیاید. دو تیم برای من فرقی ندارد. شروع فوتبال من در نوجوانی از ماشین‌سازی بوده است و از لیگ تخت جمشید شروع کردم. در رده بزرگسالان هم کمتر در ماشین‌سازی بودم و از سال ۶۲ یا ۶۳ از این تیم جدا شدم و پس از مدتی به تراکتور رفتم. اکنون هم قسمت این بوده است که در خدمت تیم تراکتور باشم.

«آیا از مسعود شجاعی هم مشاوره می‌گیرید و اگر اختلاف‌نظری باشد به اجماع می‌رسید؟»، گفت: من انسانی هستم که همیشه از مشاوره استفاده می‌کنم. نه تنها اینجا، بلکه حتی در ساختمان هم برای ایجاد یک پنجره صحبت یک بچه ۱۳ ساله را گوش می‌کنم و نتیجه‌اش هم تا اینجا خوب بوده است. مسعود شجاعی بازیکنی نیست که نگاهی ساده به او داشته باشم. او سرمایه ملی ماست و اگر بخواهم از اختلاف‌نظر صحبت کنم، خودم اولین نفری هستم که عقب می‌کشم و راه را برای جوان‌ها باز می‌گذارم. حتی اگر سرمربی قاطعی هم باشم، باز مشورت می‌گیرم. در تیم‌های قبلی‌ام هم از کاپیتان‌های تیم مشاوره می‌گرفتم و به حرف آنها گوش می‌دادم. کاپیتان‌هایی داشتم که از آنها مشاوره می‌گرفتم و به حرف آنها گوش می‌دادم.

سرمربی موقت تیم تراکتور در خصوص اینکه دنیزلی در بازی قبلی اعلام کرده از ترکیب تیمش راضی نبوده و آیا با او موافق است و در بازی فردا تغییراتی در ترکیب ایجاد می‌کند، اظهار داشت: سعی می‌کنیم این موضوع در ورودمان به مباحث فنی صورت نگیرد. تلاش می‌کنیم تغییرات کمتری داشته باشیم تا لطمه بیشتری نخوریم.

شیخ‌لاری درباره اینکه با رفتن دنیزلی دستیاران او هم از این تیم جدا می‌شوند و گفته شده مسعود شجاعی دستیار اول سرمربی بعدی می‌شود، گفت: اینجا خیلی درباره مسعود شجاعی صحبت می‌شود. او اکنون کاپیتان تیم ملی است و حیف است بگوییم دستیار می‌شود. اگر چنین مسئله‌ای هم باشد، حتماً صحبت‌هایی مطرح شده است. اکنون زود است در این باره صحبت کنیم و بعداً درباره این مسائل سنجیده‌تر صحبت خواهیم کرد. قطعاً تلاش خواهیم کرد بومی‌ها و تراکتوری‌ها کنار ما باشند.

سرمربی موقت تیم تراکتور درباره غایبان تیمش یادآور شد: خوشبختانه بازیکن محروم نداریم و احتمالاً سلیمی را در اختیار نداشته باشیم. امیدوارم شرایط بهتر شود تا بتوانیم این بازیکن را در اختیار داشته باشیم. سعی می‌کنیم تیم را به گونه‌ای به زمین بفرستیم که در این پست هم مشکلی نداشته باشیم. البته رضا اسدی هم به دلیل شکستگی بینی در اختیار تیم نیست. او هم تمریناتش را از سر گرفته است و به‌زودی به ترکیب اضافه می‌شود.

وی در مورد شناختش از ماشین‌سازی خاطرنشان کرد: امیدوارم در بازی فردا بتوانیم افکاری را که داریم، در زمین پیاده کنیم. آنالیزها را چه به صورت تئوری و چه عملی به بازیکنان منتقل می‌کنیم تا نتیجه خوبی در بازی فردا کسب کنیم.

شیخ‌لاری در واکنش به این مسئله که «حالا که شما سرمربی شده‌اید چه کسی مسئولیت سرپرستی تیم را به عهده خواهد گرفت؟»، گفت: فعلاً خودم به‌عنوان سرپرست در تیم حضور دارم و سعی خواهیم کرد از آقای میراب هم در این بخش استفاده کنیم.


مسیری که تراکتور می‌رود به کجاست؟

به گزارش صریر از تبریز، مصطفی دنیزلی روز گذشته (شنبه) رسماً از سمت خود برکنار شد و باشگاه تراکتور احد شیخ‌لاری را به عنوان جایگزین موقت این سرمربی ترک‌تبار معرفی کرد.

دنیزلی در حالی از هدایت تیم تراکتور برکنار شده که خودش در گفت‌وگو با رسانه‌های ترکیه‌ای اعلام کرده «دلیل جدایی‌ام از تراکتور ناکامی ورزشی نبود و از لحاظ روحی خسته شده بودم»!

به هر حال تحت هر شرایطی، دنیزلی الان دیگر سرمربی تراکتور نیست و مسئولیت فنی تیم برعهده احد شیخ‌لاری، سرپرست سرخپوشان تبریزی گذاشته شده است.

در این شرایط، از باشگاه تراکتور خبر می‌رسد که مدیران این باشگاه فعلاً قصد دارند حداقل تا نیم فصل دست به تغییرات نزنند تا کادر فنی کنونی بازی‌های باقی مانده را پشت سر بگذارد.

تصمیم مدیران باشگاه تراکتور این است که کادر فنی کنونی تا نیم فصل در این تیم کار کنند و حتی اگر عملکردشان قابل دفاع باشد، این احتمال وجود دارد که آنها در نیم فصل دوم هم به کارشان ادامه بدهند.

البته منظور از کادر فنی، شخص احد شیخ‌لاری نیست و شنیده‌ها از جلسات مدیران باشگاه تراکتور پیش از برکناری دنیزلی، مسائل دیگری را هم آشکار می‌کند.

جدایی دنیزلی از تراکتور حوالی ساعت ۲۲ روز جمعه قطعی شده بود و دلیلی که باشگاه تراکتور با تاخیر حدود ۱۵ ساعته این تصمیم را اعلام کرد، انتخاب مربی موقت بود.

پس از تساوی بد موقع تراکتور مقابل شاهین بوشهر، تحرکات برای تغییر سرمربی در تراکتور آغاز شد و یکی از اصلی‌ترین مشاوران محمدرضا زنوزی در این زمینه، مسعود شجاعی بود.

مالک باشگاه تراکتور با توجه به تجربه بالای مسعود شجاعی، اعتقاد ویژه‌ای به او دارد و این بازیکن همواره جزو افراد مورد اعتماد زنوزی محسوب می‌شود. شجاعی همیشه تاثیر خاصی در تیم و اتفاقات باشگاه دارد. حتی گفته می‌شود که زنوزی درباره مسائل مختلف باشگاه تراکتور از مسعود شجاعی مشورت می‌گیرد.

کاپیتان تیم ملی در چیدن ترکیب تراکتور هم نقش بسزایی دارد و به همه مربیانی که در این مدت در تبریز فعالیت کردند مشاوره می‌دهد. سال گذشته هم با اینکه محمد تقوی و جرج لیکنز در مقاطعی سرمربی شدند، اما شجاعی تصمیم گیرنده تراکتور به حساب می‌آمد. امسال هم نقش او در تصمیم گیری برای ترکیب ۱۱ نفره حتی بیشتر از مصطفی دنیزلی بود.

در این راستا، زنوزی پس از اینکه برای برکناری مصطفی دنیزلی به تصمیم نهایی رسید، سرمربیگری تراکتور را به مسعود شجاعی پیشنهاد داد، اما شجاعی این پیشنهاد را قبول نکرد.

مالک متمول باشگاه تبریزی قصد داشت با قرار دادن مسعود شجاعی به عنوان سرمربی موقت، تا نیم فصل به او فرصت بدهد و اگر از عملکردش راضی بود، او تا پایان فصل به عنوان سرمربی در تراکتور فعالیت کند.پیشنهاد سرمربیگری تراکتور در ابتدا توسط مالک این باشگاه به شجاعی داده شد و در جلسات مختلف پیش از برکناری دنیزلی، بارها و بارها به سر زبان‌ها آمد.

علی‌رغم اصرار مدیران ارشد باشگاه تراکتور، شجاعی به هیچ عنوان حاضر نبود نامش به عنوان سرمربی مطرح شود.

شجاعی در هفته‌های پایانی فصل گذشته در جریان دیدار مقابل پیکان درگیری فیزیکی با یکی از هواداران تراکتور داشت و به همین خاطر، دیگر به هیچ عنوان حاضر نبود که رودرروی پرشورها قرار بگیرد.

شجاعی از این می‌ترسید که ممکن است روند ناکامی‌های تراکتور پس از جدایی دنیزلی هم ادامه داشته و این نتایج به پای او نوشته شود. به همین خاطر و برای قرار نگرفتن در مقابل هواداران، شجاعی در آخرین جلسه‌ای که با مدیران باشگاه تراکتور داشت، اعلام کرد که پاسخش به پیشنهاد سرمربیگری همچنان منفی است.

در این راستا، یک پیشنهاد تازه‌ مطرح شد که منطقی‌تر به نظر می‌رسید و آن هم این بود که یک شخص دیگر به عنوان مربی موقت برای تراکتور انتخاب شود، اما در عمل شجاعی تصمیم گیرنده تیم باشد.

این پیشنهاد در جلسه صبح دیروز هم مطرح و با موافقت مدیران باشگاه تراکتور همراه شد. در نهایت، آنها تصمیم گرفتند که احد شیخ‌لاری را به عنوان سرمربی موقت معرفی کنند تا مسعود شجاعی بتواند در آرامش امورات فنی تراکتور را برعهده بگیرد و شیخ‌لاری فقط مجری آنها باشد.

این روند قطعاً تا نیم فصل ادامه خواهد داشت و مسعود شجاعی تصمیم گیرنده اصلی امورات فنی تراکتور خواهد بود.

گزینه اصلی سرمربیگری تراکتور، یک مربی شاغل در لیگ برتر است که پیش از این هم برای حضور در تبریز ابراز علاقه کرده بود. با این حال، مالک باشگاه تبریزی قصد دارد در آرامش کار انتخاب سرمربی را پیش ببرد.

زنوزی اصلاً دوست ندارد که بار دیگر اشتباهات گذشته را تکرار کند و تحت فشار دست به انتخاب سرمربی جدید بزند. در این راستا، به مسعود شجاعی نیز اعلام شده که در کنار احد شیخ‌لاری تا نیم فصل به کار خود در تراکتور ادامه بدهد و در صورت عدم رضایت از وضعیت موجود، سرمربی خارجی به تبریز بیاید.

گزارش از امیر ملک‌زاده

کمدی «کاپیتان ناصر» به روی صحنه می‌رود

به گزارش صریر از تبریز،

رسول ایرانزاد، نویسنده و کارگردان تئاتر کمدی ترکی «کاپیتان ناصر» در نشست خبری این تئاتر با اشاره به اینکه ایده این تئاتر از اردیبهشت ماه امسال شکل گرفت و همان ایام فراخوان جذب بازیگر منتشر کردیم، اظهار داشت: بیش از ۱۴۰۰ نفر در این فراخوان شرکت کردند که ۱۹۸ نفر انتخاب شدند.

وی با بیان اینکه در نهایت ۶۴ نفر در صحنه به عنوان بازیگر حضور خواهند داشت، افزود: ۱۳۱ نفر مجموع همه عوامل و بازیگران این نمایش است که ۲۴ آذر ماه تننها در یک اجرا به روی صحنه خواهد رفت که در صورت استقبال مردم، تعداد اجرا می‌تواند افزایش یابد.

نویسنده و کارگردان تئاتر کمدی ترکی «کاپیتان ناصر» موضوع این نمایش را مورد اشاره قرار داد و گفت: موضوع نمایش برداشت آزاد از یک واقعه تاریخی در ۵۲۰ سال قبل در قالب طنز است که کشف یک قاره و روند اتفاقات این مسیر به نمایشنامه تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه طنز، قالب هنری است که از شوخ طبعی سرچشمه می‌گیرد، ابراز داشت: طنز اگر به چهارچوب نمایشی وارد شود، به کمدی تبدیل می‌شود. ما نمی‌خواهیم به هر شیوه‌ای مخاطب خود را بخندانیم بلکه در پس خنده دنبال هدف و عقلانیت هستیم تا مخاطب را وادار به تفکر کنیم.

ایرانزاد، این نمایش را متشکل از سه بخش دانست و خاطر نشان کرد: در بخش‌هایی از نمایش، از ترکی کلاسیک و در بخش‌هایی نیز از ترکی محاوره‌ای استفاده شده است.

وی با بیان اینکه این نمایش کمدی یکشنبه ۲۴ آذر در مرکز همایش‌های بین المللی خاوران تبریز اجرا می‌شود، گفت: گنجایش سالن ۱۳۷۰ نفر است که معادل اجرای ۲۰ روزه در سالن‌های کوچکتر است.

نویسنده و کارگردان تئاتر کمدی ترکی «کاپیتان ناصر»، با اشاره به اینکه برای اولین بار در کشور یک تئاتر با ۱۳۷۰ نفر تماشاچی برگزار می‌شود، خاطر نشان کرد: گنجایش تالار وحدت تهران ۷۰۰ نفره است که می‌توانیم در این نمایش میزان بیش از ۱۳۰۰ نفر باشیم.